Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Համազասպ Դանիելյանը, Շաքե Իսայանը,  Սրբուհի Գրիգորյանն ու   Թագուհի Ղազարյանը խորհրդարանում հանդիպել են Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսիային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի ու համագործակցության նախարարության գենդերային եւ  հակամարտությունների  հարցերով թիմի ղեկավար Ֆեյ Մինշալի գլխավորած պատվիրակության հետ:  Քննարկման առանցքում եղել են  կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը,  ՏԻՄ ընտրություններին  նրանց  պասիվ  մասնակցությունը՝ հատկապես հեռավոր  գյուղերում :
Պատգամավորները   մատնանշել են   համայնքների  զարգացման գործում կանանց ներգրավվածության  ընդլայնման ուղիները:  Համայնքային ընտրություններին նրանց ոչ ակտիվ մասնակցության պատճառը, ըստ խորհրդարանականների,  նաեւ թեկնածուի   համար նախատեսված գրավի չափն է: Օրենսդիրների խոսքով՝ վերջին ՏԻՄ ընտրությունները եւս մեկ անգամ ցույց են տվել, որ  կանայք շարունակում են խուսափել քաղաքականություն մտնելուց: Քաղաքական կյանքին չմասնակցելու  մյուս խոչընդոտը կանանց նկատմամբ երբեմն դրսեւորվող թիրախավորված վերաբերմունքն է: Մտահոգիչ է համարվել նաեւ   սոցցանցերում  տարածվող  ատելության խոսքը:
Ըստ պատգամավորների՝ Հայաստանը վերը նշված  ուղղություններով թեեւ դրական շարժ ունի, այդուհանդերձ դեռ անելիքներ կան:

On December 11, the RA NA deputies Hamazasp Danielyan, Shake Isayan, Srbuhi Grigoryan and Taguhi Ghazaryan met with the delegation led by the Faye Minshall, Head of Gender and Conflict Team at Foreign & Commonwealth Office of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. The discrimination attitude towards women and their passive participation in the local self-government elections, especially in the distant villages were on the focus of the discussion.
The MPs indicated the ways of expansion of the women’s involvement in the development of the communities. The reason of their non-active participation in the community elections, according to the parliamentarians, is also the amount of pledge designed for the candidate. According to the legislators, the last local self-government elections once again have shown that women continue to avoid entering into politics. The other obstacle of not taking part in the political life is the targeted attitude being manifested sometimes towards women. It was considered concerning the word of hatred being spread also in the social networks.
According to the MPs, though Armenia has a positive move in the abovementioned directions, nevertheless there are things to be done.