Դեկտեմբերի 11-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Համազասպ Դանիելյանը, Շաքե Իսայանը,  Սրբուհի Գրիգորյանն ու   Թագուհի Ղազարյանը խորհրդարանում հանդիպել են Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսիային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի ու համագործակցության նախարարության գենդերային եւ  հակամարտությունների  հարցերով թիմի ղեկավար Ֆեյ Մինշալի գլխավորած պատվիրակության հետ:  Քննարկման առանցքում եղել են  կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը,  ՏԻՄ ընտրություններին  նրանց  պասիվ  մասնակցությունը՝ հատկապես հեռավոր  գյուղերում :
Պատգամավորները   մատնանշել են   համայնքների  զարգացման գործում կանանց ներգրավվածության  ընդլայնման ուղիները:  Համայնքային ընտրություններին նրանց ոչ ակտիվ մասնակցության պատճառը, ըստ խորհրդարանականների,  նաեւ թեկնածուի   համար նախատեսված գրավի չափն է: Օրենսդիրների խոսքով՝ վերջին ՏԻՄ ընտրությունները եւս մեկ անգամ ցույց են տվել, որ  կանայք շարունակում են խուսափել քաղաքականություն մտնելուց: Քաղաքական կյանքին չմասնակցելու  մյուս խոչընդոտը կանանց նկատմամբ երբեմն դրսեւորվող թիրախավորված վերաբերմունքն է: Մտահոգիչ է համարվել նաեւ   սոցցանցերում  տարածվող  ատելության խոսքը:
Ըստ պատգամավորների՝ Հայաստանը վերը նշված  ուղղություններով թեեւ դրական շարժ ունի, այդուհանդերձ դեռ անելիքներ կան:

11 декабря депутаты НС А.Даниелян, Ш.Исаян, С.Григорян и Т.Казарян встретились в парламенте с делегацией, возглавляемой руководителем группы по гендерным и конфликтным вопросам Министерства иностранных дел и сотрудничества Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Фей Миншалл. В центре внимания обсуждения – дискриминация женщин, их пассивное участие в выборах органов местного самоуправления (ОМС), особенно в отдаленных селах.
Депутаты отметили пути более широкого вовлечения женщин в развитие общин. Причина их пассивности в выборах ОМС, по их мнению, также в размере предусмотренного для кандидата залога. По словам законодателей, последние выборы ОМС еще раз показали, что женщины продолжают избегать вхождения в политику. Вызывает также беспокойство распространяемое в социальных сетях слово ненависти.
По мнению парламентариев, в указанных направлениях в Армении есть позитивный сдвиг, однако впереди еще много свершений.